FAQ

FAQ - nejčastější otázky k vakuování

Zajímá vás metoda vakuování? V tomto článku se o ní dozvíte spoustu informací. Najdete zde odpovědi na nejčastější otázky. Zjistíte například proč je dobré vakuovat, co je sous-vide metoda vaření nebo rozdíl mezi domácí a profi vakuovačkou.

  • Vakuovat můžete:

    • do sáčků pomocí vakuovačky
    • do vakuovacího boxu

Vakuováním prodloužíte trvanlivost potravin a zároveň zachováte jejich čerstvost, barvu i chuť. Je vhodné pro všechny druhy potravin. Také díky němu ušetříte místo v lednici nebo mrazáku.

Pomocí vakuování:

  • prodloužíte trvanlivost potravin
  • zachováte chuť a vůni potravin
  • ušetříte místo v lednici nebo mrazáku
  • omezíte plýtvání potravinami

Vakuování:

  • prodlouží trvanlivost potravin
  • zachová původní vůni a chuť potravin

Vakuování může prodloužit životnost potravin třikrát až pětkrát. Konkrétnější informace najdete v článku „Jak dlouho vydrží vakuované potraviny?“.

 

Pro vakuování jsou vhodné téměř všechny potraviny. Vakuovat můžete například maso, ovoce, zeleninu, sýry, pečivo, přílohy, polévky a omáčky nebo ořechy.

Existuje několik potravin, které se k vakuování moc nehodí:

  • sýry s plísní (potřebují přístup ke vzduchu, aby si udržely svoji charakteristickou chuť; vakuováním by mohlo dojít k množení nežádoucích bakterií)
  • jemné ovoce (například maliny by se při vakuování mohly rozmačkat a ztratit svou texturu)

K vakuování lze využít vroubkované nebo hladké sáčky. Liší se strukturou. Vroubkované sáčky jsou obvykle používané v domácnostech, hladké pak například v restauracích.

Ne. Je potřeba použít sáčky, které mají jednu stranu vroubkovanou, aby stroj ze sáčku vysál vzduch.

Ano, nabízené sáčky a role jsou univerzální. Takže je můžete použít do všech typů vakuovaček.

Ano, pro tuto metodu můžete využít nabízené vakuovací sáčky a role.

Jedná se o pomalé vaření ve vakuu. Díky tomu je maso šťavnaté. S touto metodou jste se možná už setkali v restauraci.

K vakuování metodou sous-vide budete potřebovat:

  • vakuovačku
  • vakuovací sáčky nebo role
  • varný hrnec nebo ohřevnou hlavici s možností nastavení požadovaného času a teploty

Domácí vakuovačka je nekomorová. Sáček z ní kouká ven a vzduch se vysává jen v malé liště uvnitř stroje. Vroubky na sáčku jsou potřeba, aby se vzduch vysál i zevnitř.

Profi vykuovačka je mnohem větší a dražší. Vzduch se vysává z komory, ve které je sáček umístěn. Struktura sáčku proto není důležitá.

Pro získání konkrétních informací si přečtěte článek „Jakou značku vakuovačky vybrat?“.

 

Pokud budete vakuovat potraviny pomocí vakuovačky, stačí vzít vakuovací sáček, vložit do něj potraviny, na jeho ventil připevnit vakuovačku a zapnout ji. Odsaje se přebytečný vzduch a vznikne tak příznivé prostředí pro zachování trvanlivosti potravin.

Ano, můžete vakuovat i polévku. Sáček s tekutinou položte přes okraj stolu, tekutina se pak přes hranu desky do stroje nedostane.

K vakuování polévky můžete využít vakuovací boxy. Hodí se k tomu ale i vakuovací sáčky a vakuovačka. Pro praktičtější vakuování můžete polévku nejdříve zmrazit.

Maso ihned po nákupu omyjte, osušte a zavakuujte, aby vydrželo co nejdéle čerstvé. Dejte si při tom pozor na kosti a ostré hrany, které by mohly narušit sáček.

Pro lepší skladovatelnost můžete zeleninu nejdříve nakrájet. Jestliže chcete, aby byla zelenina křehčí a její chuť výraznější, využijte metodu blanšírování. Asi na tři minuty ponořte zeleninu do horké vody, pak ji prudce zchlaďte v ledové. Nakonec ji osušte a můžete vakuovat!